Cestování po USA - zpět na úvodní stránku

Yellowstone National Park, Wyoming & Montana & Idaho, USA

V roce 1807 do těchto končin zavítal první bílý muž John Colter. Jeho vyprávění o gejzírech a bahenních sopkách bylo zpočátku považováno za báchorku, ale postupně vzbuzovalo zájem vědců a tak bylo proto podniknuto několik expedic. Roku 1872 se Yellowstone stává prvním národním parkem na světě.

Geologicky je park vlastně obrovským kráterem dávno vybuchlé sopky. Po výbuchu došlo ke zhroucení magmatického kotle, což způsobilo pokles rozsáhlého území nazývaného nyní „caldera“. Tato oblast zůstala až do současnosti vulkanicky činná, na roztavené horké podloží odkazuje množství horkých pramenů, gejzírů, bahenních sopek a fumarolů. V Yellowstonu se nachází 2/3 všech gejzírů na Zemi.

Park tvoří několik základních oblastí. Jsou to: Mammoth Country, Roosevelt Country, Canyon Country, Lake Country a Geyser Country. Abyste je stihli objet autem a prošli si alespoň základní vyhlídky, musíte v parku strávit nejméně 5 dní. Kromě geotermálních záležitostí je park vhodným místem pro pozorování divoké zvěře, která si většinou s přítomností člověka nedělá žádné starosti. Pokud vám zbude čas, můžete utéci od davů turistů na některou z celkem 1900 km udržovaných stezek. Doporučujeme například celodenní výstup divočinou na horu Mt. Holmes (3150 m. n. m.), kde se nachází bouda strážce požárů. Pohledem do knihy návštěv, kterou vám předloží, zjistíte, že se pravděpodobně nacházíte na místě, které navštívilo více Čechů, Slováků a Poláků než Američanů.

Fotografie z Yellowstone National Park jsou rozděleny do 5 fotogalerií podle oblastí:


© Pavel Bartoň 2005.
Upozornění: Na texty a fotografie se vztahují autorská práva. Jejich další šíření je možné pouze s písemným svolením autora.

Spřátelené weby: www.tbsg.net a www.masozravky.info